Почетна

Отпочнаа активностите за чествување на 8 септември – Денот на независноста со положување венци свежо цвеќе на гробовите на поранешните претседатели на државата Киро Глигоров и Борис Трајковски

8 септември 2019


Република Северна Македонија, со пригодни свечености, денеска го одбележува големиот државен празник, 8 септември – Ден на независноста.

Активностите од програмата за чествување на празникот започнаа со оддавањето достојна почит и положување венци свежо цвеќе на вечните почивалишта на порнашените претседатели на државата Киро Глигоров и Борис Трајковски, на Градските гробишта Бутел во Скопје. 

English

Вицепремиерот Анѓушев, директорот Бабовски и градоначалникот на Велес, Коцевски во увид на градежните работи на локалниот пат Клуковец-Сливник-Бузалково - Се решава дводецениски проблем со кој се соочуваат граѓаните

7 септември 2019


По само неколку дена од потпишување на договорите за имплементација на капитални инфраструктурни проекти преку Програмата за рурален развој, општина Велес започна со изградба на локалниот пат кој ги поврзува селата Клуковец, Сливник и Бузалково, а кој е дводецениско барање на граѓаните од овие села.

English

Вицепремиерот Анѓушев: Бруто домашниот производ продолжува со раст од 3,1% во вториот квартал, невработеноста опадна на 17,5%

6 септември 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, денес, на прес конференција, ги презентираше најновите податоци соопштени од Државниот завод за статистика кои се однесуваат на растот на бруто домашниот производ и на намалување на невработеноста.

English

Вицепремиерот Анѓушев и Директорот на ФИТР Деспотовски на презентација на производот на компанијата ВТ Продакшн – Поддржани 130 компании преку мерките од Планот за економски раст, досега исплатени над 8 милиони евра поддршка

5 септември 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски, присуствуваа на презентација на производот на компанијата ВТ Продакшн од Скопје, добитник на ко-финансиран грант од Фондот, која се оддржа на полигонот за вежби на Бригадата за против пожарна заштита на град Скопје.

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна