Вицепремиерот Анѓушев: Нови три странски инвестции ќе се реализираат во земјата

17 декември 2019


Нови три странски инвестиции ќе почнат да се релизираат во земјава, а една од нив е и на американската компанија Дура, која ќе го дополни производството со две нови фабрики што ги убедивме да ги инвестираат во земјава, а планираа да ги отворат во Чешка, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во вечерашното интервју на Националната телевизија.  

Вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев на средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна – Вестфалија д-р Стефан Холтхоф Пфортнер

13 декември 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна – Вестфалија д-р Стефан Холтхоф Пфортнер, кој реализираше дводневна посета на Република Северна Македонија.

Свечено отворена фабриката на „Кранфилд Фаундри“ во Пробиштип

11 декември 2019


Во Пробиштип, во индустриската зона Неокази, го означуваме стартот на работата на една од најсовремените фабрики од овој тип во Европа, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на настанот со кој се одбележа почетокот на производството на „Кранфилд Фаундри“, компанија за производство и обработка на одлеаноци од сиво и нодуларно железо. 

Економските политики на Владата продолжуваат да даваат резултати – Раст на БДП во третиот квартал од 3,6%, невработеноста се намали на 17,1%

6 декември 2019


Економските политики на Владата на Република Северна Македонија продолжуваат да даваат резултати што се рефлектира со пораст на бруто домашниот производ од 3,6% и намалување на невработеноста во третиот квартал на 2019 година на рекордно ниски 17,1%.

Премиерот Заев претседаваше со состанокот на работната група за изработка на „Стратегија за паметна специјализација за истражување и иновации за Република Северна Македонија“

5 декември 2019


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик претседателот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за образование и наука Арбер Адеми, беа домаќини на високата делегација од Генералниот директорат на Здружениот истражувачки центар на Европската Комисија (DG JRC).

Pages

Subscribe to Заменик на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори RSS