Почетна

Вицепремиерот Битиќи и министерот за економија Бектеши на средба со словенечкиот вицепремиер Почивалшек – Словенија и Македонија се пријателски земји со солидна економска соработка, треба да работиме да ги зголемиме инвестициите во двете насоки

25 септември 2020


Во рамките на официјалната посета на делегацијата предводена од Претседателот на Словенија Н.Е. г. Борут Пахор, Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, го пречекаа словенечкиот колега, вицепремиерот и министер за економски развој и технологија Здравко Почивалшек, со кого дискутираа за економската соработка помеѓу двете земји и за можностите оваа соработка да се унапреди дополнително.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи се сретна со францускиот амбасадор Тимоние – Благодарност за континуираната поддршка од Република Франција за евро-атлантските интеграции на нашата земја

25 септември 2020


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски  прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се сретна со амбасадорот во заминување на Република Франција, Н.Е. г. Христијан Тимоние, на кого му се заблагодари за континуираната поддршка во текот на целиот амбасадорски мандат за спроведувањето на евро-интеграциските процеси на нашата земја.

Undefined

Средба на вицепремиерот Битиќи со амбасадорката на Шведска Бенгстон – Да го искористиме скандинавското искуство за унапредување на соработката на земјите од Западен Балкан

24 септември 2020


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски  прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи ја прими амбасадорката на Кралството Шведска, Н.Е. г-а Кристин Форсгрен Бенгстон, со која разговараа за економската соработка помеѓу двете земји.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи на средба со швајцарската амбасадорка Сутер Техада – Швајцарија е искрен поддржувач на евро-интеграциските процеси, реализираме голем број на проекти за подобар живот на сите граѓани

24 септември 2020


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски  прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денес оствари средба со амбасадорката на Швајцарија во нашата земја, Н.Е. г-а Сибил Сутер Техада, со која разговараа за имплементацијата на тековните проекти кои се реализираат со поддршка на Швајцарската агенција за соработка и развој (Swiss Development and Cooperation Agency - SDC), како и за идните планови за унапредувањето на соработката.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи во посета на компанијата Еуроедил Холдинг и на средба со бизнисмените од Дебар и Маврово-Ростуше: Владата обезбедува поддршка на компаниите на целата територија на Северна Македонија

24 септември 2020


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, во рамки на серијата консултативни средби, вчера изврши работна посета на општините Дебар и Маврово-Ростуше, при што ја посети фабриката на Еуроедил Холдинг и оствари средба со претставници на компаниите кои работат во овие општини.

Undefined

Pages

Subscribe to RSS - Почетна