Почетна

Потпишани договори помеѓу Република Македонија и ФАО–Зголемена конкурентност на земјоделскиот сектор и мерки за справување со климатските промени

11 јули, 2018 година

Зголемена конкурентност на земјоделскиот сектор, подобрување на животот во руралните средини преку одржлив рурален развој, одржливо управување со природните ресурси и справување со климатските промени, се главните приоритетни области на трогодишниот договор за соработка што беше потпишан помеѓу Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации и Владата на Република Македонија.

Вицепремиерот Анѓушев и „Го сакам Водно“ извршија увид на новата предлог траса на гасоводот преку Водно – Владата е посветена на решенија кои се во интерес на граѓаните и здрава животна средина

10 јули, 2018 година

 Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и директорот на Македонски енергетски ресурси Бајрам Реџепи, заедно со претставници на иницијативата „Го сакам Водно“, денес извршија увид на нова предлог траса по која би поминувала гасоводната цевка преку Водно.

Премиерот Заев на средба со кинескиот премиер Кечијанг: Ги отвораме перспективите за продлабочување на економската соработка

8 јули, 2018 година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со владината делегација што ја предводеше, оствари средба со Претседателот на Владата на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и кинеската владина делегација на маргините на Седмиот Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1).

Средба на македонската и романската делегација на Самитот 16+1 – Романија останува посветена на поддршката на Западен Балкан

7 јули, 2018 година

Во рамки на еднодневната посета на Софија по повод Седмиот самит на шефови на влади од процесот на соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1), Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и владината делегација остварија средба со премиерката на Романија, Виорика Данчила и со романската владина делегација.

Владина делегација на Самитот 16+1 во Софија – Со новите иницијативи од овој самит ја зацврстуваме и унапредуваме взаемната соработка

7 јули, 2018 година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев е во еднодневна посета на Република Бугарија кадешто учествува на Седмиот самит на шефови на влади од процесот на соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите од Источна и Централна Европа (16+1). Премиерот Заев ја предводи владината делегација во состав заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна