Почетна

Заев и Брнабиќ на Табановце/Прешево: Ги имплементираме најдобрите европски практики, заедничко управување со граничните и царинските контроли за побрза размена на информации, за олеснување на трговијата, драстично намалување на корупцијата

26 август 2019


Премиерите на Северна Македонија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, и во присуство на министри во двете влади, како и на највисоки претставници на институциите за гранично и царинско управување на двете земји, денеска, на заеднички настан и како дел од официјалната посета на делегација на Владата на Република Србија, со пригодна свеченост го пуштија во употреба на концептот One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Табановце/Прешево.

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Димковски ги презентираа превентивните мерки за заштита од Африканска чума – Се преземаат одлучни и порадикални мерки за да се спречи ширењето на болеста на територијата на Република Северна Македонија

20 август 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, одржаа брифинг со претставници на медиумите и прес конференција на која информираа за мерките донесени на денешната 150-та Владина седница кои се однесуваат за превентивно делување и спречување на пренесувањето на болеста Африканска чума на територијата на Република Северна Македонија.

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во Пробиштип, во посета на словенечката фабрика „Таб Мак“: Оваа инвестиција е пример за идните инвеститори, како на најдобар начин да се користат придобивките од програмите за поддршка на Владата

26 јули 2019


Премиерот Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, вчера, заедно со градоначалникот на Општина Пробиштип Драган Анастасов  ја  посетија словенечката фабрика „Таб Мак“ за  оловно-киселински акумулатори во Пробиштип, остварија средба со менаџментот и извршија увид во градежните работи на новиот производствен капацитет.

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев, на свечено пуштање во работа на објекти за снабдување со квалитетна вода за пиење во општина Пробиштип: Посветени сме на поддржување на мерките кои обезбедуваат подобар и просперитетен живот на граѓаните

26 јули 2019


Премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов и државниот секретар во Министерството за финансии на Република Словенија Метод Драгоња, денеска, присуствуваа на свеченоста по повод пуштање во употреба на објекти за снабдување со здрава и квалитетна вода за пиење во Општина Пробиштип, со кои се решава проблемот со водоснабдувањето за жителите на оваа општина.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна