Почетна

Премиерот Заев од пленарната сесија на Шефови на Влади од ЦИЕ и НР Кина 16+1: Силно ја поддржуваме иницијативата 16+1, имаме огромен потенцијал да ги унапредиме економските и бизнис партнерствата

12 април 2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев предводи владина делегација во состав со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и министерот за култура, Асаф Адеми на 8-иот Самит на Шефови на Влади од ЦИЕ и НР Кина од процесот 16+1 којшто оваа година се одржува во Дубровник, Република Хрватска. Во рамки на овој Самит, премиерот Заев учествуваше на пленарната сесија на којашто се обратија премиерите на земјите учеснички на самитот.

Вицепремиерот Анѓушев на средба со словенечки компании – Владата дава силна поддршка за нови инвестиции и проширување на постоечки капацитети

11 април  2019

 

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути, присуствуваа на работен појадок со Словенечки компании кои работат во Република Северна Македонија, организиран од амбасадорот на Република Словенија, Н.Е. г-дин Милан Јазбец.

Вицепремиерот Анѓушев на работни средби во Берлин – Германија е наш прв трговски партнер, работиме посветено да ја унапредиме меѓусебната економска соработка

10 април 2019

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, покрај присуството на активностите од вториот ден од енергетскиот форум „Берлински дијалог за енергетска транзиција“, денес оствари оствари повеќе работни средби во Берлин.

Вицепремиерот Анѓушев на енергетски форум во Берлин – Знаеме како да ја спроведеме енергетската транзиција, важно е да не биде на товар на граѓаните

10 април 2019

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, во рамките на форумот „Берлински дијалог за енергетска транзиција“, вчера, во попладневните часови зборуваше на панелот „Возможна мисија – Предизвици и решенија за енергетска транзиција“, кадешто ги посочи Владините стратегии во насока на се поголемо искористување на обновливите извори за производство на електрична енергија.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна