Почетна

Потпишани договори со 11 општини за реализација на капитални инфраструктурни проекти преку Програмата за рурален развој – Започнуваат со реализација проекти во вредност од 1,5 милиони евра

4 септември 2019


Градоначалници од 11 општини и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски, потпишаа договори за реализација на капитални инфраструктурни проекти преку Програмата за рурален развој на свечен настан на кој присуствуваа и Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски.

Одржан конститутивен состанок на Комитетот за преговори за пристапување на Северна Македонија во ЕУ

3 септември 2019


Во рамките на подготовките и во очекување на датумот за преговори со Европската Унија, во Владата на Република Северна Македонија се одржа конститутивен состанок на Комитетот за преговори за пристапување на Република Северна  Македонија во Европската Унија, на кој се разгледуваа модели за вклучување на граѓанскиот сектор во процесот на пристапни преговори, со цел поадекватно позиционирање на државата во клучните фази на процесот на пристапување  на земјата во Унијата. 

Официјална посета на Владата на Србија на нашата земја: Потпишани спогодби за заедничко ефикасно управување со граничните и царинските контроли за силна меѓусебна соработка и за лидерство во регионалното економско поврзување

26 август 2019


Во Владата на Република Северна Македонија денеска се реализираше агендата на официјалната посета на делегацијата на Владата на Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ, која започна со заеднички организираниот настан за свечено пуштање во употреба на концептот One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Табановце/Прешево, денеска.

Заев и Брнабиќ на Табановце/Прешево: Ги имплементираме најдобрите европски практики, заедничко управување со граничните и царинските контроли за побрза размена на информации, за олеснување на трговијата, драстично намалување на корупцијата

26 август 2019


Премиерите на Северна Македонија и на Србија, Зоран Заев и Ана Брнабиќ, и во присуство на министри во двете влади, како и на највисоки претставници на институциите за гранично и царинско управување на двете земји, денеска, на заеднички настан и како дел од официјалната посета на делегација на Владата на Република Србија, со пригодна свеченост го пуштија во употреба на концептот One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување на граничниот премин Табановце/Прешево.

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Димковски ги презентираа превентивните мерки за заштита од Африканска чума – Се преземаат одлучни и порадикални мерки за да се спречи ширењето на болеста на територијата на Република Северна Македонија

20 август 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, одржаа брифинг со претставници на медиумите и прес конференција на која информираа за мерките донесени на денешната 150-та Владина седница кои се однесуваат за превентивно делување и спречување на пренесувањето на болеста Африканска чума на територијата на Република Северна Македонија.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна