Почетна

Вицепремиерот Aнѓушев на свеченото отпочнување на Програмата за конкурентност на мали и средни претпријатија на ЕБОР – обезбедени 36 милиони евра европски средства за развој на компаниите

29 март 2019

Вкупно 36 милиони евра изнесува поддршката за малите и средни претријатија, која се овозможува преку Програмата за конкурентност на Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој, средства кои се обезбедени од ЕБОР и ИПА средствата од ЕУ наменети за Република Северна Македонија.

Вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев истакна дека преку оваа програма се обезбедуваат неповратни средства, грантови од Европската Унија во вредност од 6 милиони евра, како и кредити во вредност од 30 милиони евра, обезбедени од ЕБОР, за поддршка на конкурентноста на малите и средните претријатија кои работат во Република Северна Македонија.

Вицепремиерот Анѓушев во Студио 1 на 1 ТВ: Грција е традиционален економски партнер на Северна Македонија, со потпишување на договорот во преспа соработката дополнително се унапредува

28 март 2019

Во првите денови на април се очекува делегација на Владата на Република Грција, предводена од премиерот Алексис Ципрас да ја посети Република Северна Македонија, при што би се реализирале низа на заеднички активности, помеѓу кои и организација на бизнис форум помеѓу двете земји. Ова е позитивна придобивка од потпишувањето на Договорот од Преспа, која ќе доведе до унапредување на економската соработка помеѓу нашите земји, нагласи вицепремиерот Анѓушев во гостувањето во емисијата Студио 1 на 1ТВ, вчера вечер. 

Вицепремиерот Анѓушев на Меѓународна арбитражна конференција: Преку арбитражна постапка до поефикасно и побрзо решавање на споровите помеѓу компаниите

28 март 2019

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања и координација на економските ресори се обрати на Меѓународната арбитражна конференција „Преку унапредување на арбитражното законодавство до подобро деловно опкружување“, која денес и утре се организира во Стопанската комора на Македонија.

Економскиот тим на Владата се сретна со претставникот на Германското стопанство Мертенс – Германија е најзначајниот економски партнер на Северна Македонија, 78% од германските компании во Северна Македонија би ги прошириле своите бизниси

28 март 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, министерот за финансии д-р Драган Тевдовски, министерот за економија м-р Крешник Бектеши и директорот на ДТИРЗ Александар Младеновски, утринава остварија средба со директорот на делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, г-дин Патрик Мертенс, со кого разговараа за наодите од анкетата која делегацијата ја спроведе во февруари оваа година, но и за економската соработка помеѓу двете земји и процесите преку кои оваа соработка се унапредува.

Вицепремиерот Анѓушев и МЗШВ Николовски во посета на компанијата „Сентис АГ“: со европски средства од ИПАРД 2 и владина поддршка обезбедуваме развој на преработувачката индустрија

21 март 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, градоначалничката на општина Тетово, д-р Теута Арифи и директорот на агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, ја посетија компанијата „Сентис АГ“ од тетовско Џепчиште, која што претставува успешен пример за користење на средствата од ИПАРД 2 програмата. Оваа компанија во 2018 година склучи договор за користување на средства од мерката „Инвестиции во материјални средства за преработка на земјоделски и рибни производи“, кои ги инвестираше во набавка на опрема, односно машина за полнење јогурт и два апарати за испитување на квалитет на млеко, со вкупна инвестиција од околу 100 илјади евра. Преку бенефициите кои ги нуди ИПАРД Програмата компанијата направи поврат на 50 %од вложените 100 илјади евра.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна