Почетна

Премиерот Заев на средба со кинескиот премиер Кечијанг: Ги отвораме перспективите за продлабочување на економската соработка

8 јули, 2018 година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со владината делегација што ја предводеше, оствари средба со Претседателот на Владата на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и кинеската владина делегација на маргините на Седмиот Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1).

Средба на македонската и романската делегација на Самитот 16+1 – Романија останува посветена на поддршката на Западен Балкан

7 јули, 2018 година

Во рамки на еднодневната посета на Софија по повод Седмиот самит на шефови на влади од процесот на соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1), Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и владината делегација остварија средба со премиерката на Романија, Виорика Данчила и со романската владина делегација.

Владина делегација на Самитот 16+1 во Софија – Со новите иницијативи од овој самит ја зацврстуваме и унапредуваме взаемната соработка

7 јули, 2018 година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев е во еднодневна посета на Република Бугарија кадешто учествува на Седмиот самит на шефови на влади од процесот на соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите од Источна и Централна Европа (16+1). Премиерот Заев ја предводи владината делегација во состав заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Манчевски во Виена на средба на министри за економија од Берлинскиот процес – Преку регионална соработка без бариери до посилен раст на економијата

4 јули, 2018 година

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски учествуваа на работниот состанок на министри за економија, кој како посебна сесија се одржува во Виена, во рамките на Самитот за Западен Балкан.

Вицепремиерот Анѓушев истакна дека земјите од Западен Балкан мора да воспостават уште посилни меѓусебни економски односи и да го подигнат нивото на соработка, односно заеднички да работат на промоција на регионот како поволна бизнис дестинација и на тој начин да ја подигнат атрактивноста за привлекување на нови инвестиции.

Вицепремиерот Анѓушев: Здравјето на граѓаните нема цена, Југохром ќе проработи кога ќе постави филтер

2 јули, 2018 година

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, на денешната собраниската седница посветена на пратенички прашања, рече дека Југохром ќе проработи откако и само кога ќе се постави филтер. Со тоа вицепремиерот Анѓушев, вклучително и Владата на Република Македонија, на прво место го ставаат здравјето на граѓаните и зачувувањето на животната средина.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна