Свечено отворање на Самитот на мали земји

Во 10:00 часот, во клиниката „Жан Митрев“, вицепремиерот Анѓушев ќе се обрати на свеченото отворање на „Самитот на мали земји – нови трендови во бизнисот“, во организација на Стопанската комора на Македонија;

Мерките од планот за економски раст претставени пред Белгиските бизнисмени – Анѓушев: Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

14 март, 2018 година

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев е во дводневна службена посета на Кралството Белгија, а на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА (Voka - Kamer van Koophandel Antwerpen Waasland), кадешто пред двесетина претставници на белгиски компании ги презентираше можностите за инвестирање во Република Македонија

Посета на вицепремиерот Анѓушев на Кралството Белгија

Ве информираме дека на 13 и 14 март 2018 година, д-р Кочо Анѓушев, Заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, ќе оствари службена посета на Кралството Белгија.

За време на посетата вицепремиерот Анѓушев ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА (Voka - Kamer van Koophandel Antwerpen Waasland) во Антверпен, а ќе оствари и средба во Брисел со заменик претседателот на Владата и министер за економија и вработувања на Кралството Белгија, г-дин Крис Петерс.

Голем интерес за мерките од планот за еконосмки раст во Куманово – Анѓушев: Владата дава поддршка за развој на компаниите во Куманово и во цела Македонија

10 март, 2018 година

Седумдесетина компании од Куманово и кумановската околина присуствуваа на денешната трибина, која се одржа во Занаетчискиот дом, а на која беа презентирани мерките од Планот за економски раст.

Средба на вицепремиерот Анѓушев, МЕ Бектеши и ДФИТР Деспотовски со ССК

Ве информираме дека на 12 март 2018 година (понеделник), д-р Кочо Анѓушев, заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, м-р Крешник Бектеши, министер за економија и Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и технолошки развој ќе остварат средба со претставници на компании - членки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК).

Состанокот ќе се одржи во салата за состаноци на ССК (Црвена Скопска Општина бр. 10 – плоштад Филип Втори, влезот гледа кон новата зграда на Македонската филхармонија), а планирани се изјави за медиумите околу 13:00 часот.

Pages

Subscribe to Заменик на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори RSS