Почетна

Заев - Мицотакис: Договорот од Преспа донесе решенија кои значат пријателство, прогрес и економија

13 мај 2021


Премиерот Зоран Заев денеска оствари работна средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис во Владата во Атина. На средбата присуствуваа и вицепремиерите за европски и за економски прашања, Никола Димитров и Фатмир Битиќи.

Undefined

Заеднички економски проекти од регионално значење во фокус на средбата на Заев и Битиќи со менаџментот на Атинската берза

13 мај 2021


Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, одржаа работен состанок со менаџментот на берзата на Атина, „Атхекс груп“, која го поддржува работењето на грчкиот пазар на капитал.

Undefined

Заев на Форумот Делфи во Атина: Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21 век, интегриран во ЕУ

13 мај 2021


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на Економскиот Форум Делфи кој се одржува во Атина дискутираше за придобивките од Договорот од Преспа, соработката со соседна Грција на политички и економски план со фокус на енергетиката, придобивките од влезот во НАТО како и за европската иднина на Северна Македонија.

Undefined

Јавен повик за изразување интерес за консултантски услуги

7 мај 2021

Единицата за спроведување на проектот од „Проектот за локална и регионална конкурентност” објавува покана за изразување интерес за консултантски услуги. 

Undefined

Pages

Subscribe to RSS - Почетна