Почетна

Средба помеѓу Вицепремиерот Анѓушев и новиот амбасадор на Полска Тјицињски – Поддршка од Полска за евро-атлантските интеграции и посилна меѓусебна економска соработка

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, оствари иницијална средба со новоименуваниот амбасадор на Република Полска Н.Е. г-дин Војчех Тјицињски.

На состанокот се разговараше за меѓусебната соработка помеѓу двете земји, при што се потенцираше поддршката од Република Полска за евро-атлантските процеси на Република Македонија, како и за економската соработка помеѓу двете земји.

English

Премиерот Заев со вицепремиерот Анѓушев и министерот Тевдовски во Стопанската комора за буџетот за 2019: Ова ќе биде година на економијата и на социјалната правда

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот за финансии Драган Тевдовски денеска учествуваа на втората буџетска Конференција, во организација на Стопанската комора.

English

Вицепремиерот Aнѓушев на средба со стопанственици од Кавадарци – Владата е посветена на развој на компаниите и раст на економијата

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, денес во Кавадарци, оствари средба со триесетина стопанственици од овој регион, каде презентираше дел од програмите на Владата за поддршка на бизнис секторот и ги слушна потребите на бизнисмените.

English

Вицепремиерот Aнѓушев и Министерот Бектеши на јавна расправа за подзаконски акти од Законот за енергетика – се создаваат услови за зголемување на производството од обновливи извори на енергија

Вицепремиерот Aнѓушев и Министерот Бектеши на јавна расправа за подзаконскиЗаменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија м-р Крешник Бектеши, учествуваа на јавната расправа, на која беа презентирани предлог текстовите на Правилникот за обновливи извори на енергија и Уредбата за мерките за поддршка на производството на електрична енергија од обновливи извори на енергија, подзаконски акти кои произлегуваат од новиот Закон за енергетика.

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна