Почетна

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Бектеши – Силна поддршка за домашните компании преку Законот за финансиска поддршка на инвестиции: во 2018 година реализирани над 110 милиона инвестиции и отворени над 2100 работни места

3 ноември 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија м-р Крешник Бектеши, одржаа прес конференција за одлуките на Владата во врска со склучување на договори со 171 домашна компанија кои аплицирале за користење на мерките по Законот за финансиска поддршка на инвестициите, којшто е донесен во мај 2018 година.

English

Вицепремиерот Анѓушев на средба со директорот за јужна и централна Европа во Стејт Департментот Костеланчик – Република Северна Македонија е целосно посветена на евро-атлантските интеграции

1 ноември 2019


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со г. Дејвид Костеланчик, новоименуваниот директор во канцеларијата за јужна и централна Европа во Стејт Департментот, со кого разговараа за евро-атлантските интеграции на Северна Македонија, како и за економската соработка помеѓу нашата земја и САД.

English

Стартот на фабриката „Баумер“ од Швајцарија во Бунарџик е уште една успешна приказна за економските политики на Северна Македонија

31 октомври 2019


Денеска го означуваме свечено и официјално почетокот на работата на новата фабрика на „Баумер“, која на својата листа од 38 компании и подружници во 19 земји во светот, ја стави и оваа фабрика и Северна Македонија, рече Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на свеченоста по повод стартот на работата на оваа фабрика во Трговско индустриската зона 1 во Бунарџик, Скопје.

English

Одржана седница на Националниот совет за одржлив развој - Отворен првиот повик за проектни идеи за финансирање преку Зелениот климатски фонд

30 октомври 2019


Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, претседаваше со седницата на Националниот совет за одржлив развој насловена како „Унапредување на климатската акција во Република Северна Македонија “, на која се разгледуваа можностите за засилена климатска акција, преку воспоставување на поцврста соработка со Зелениот климатски фонд (ЗКФ).

English

Одржана седница на Националниот совет за одржлив развој - Отворен првиот повик за проектни идеи за финансирање преку Зелениот климатски фонд

30 октомври 2019


Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, претседаваше со седницата на Националниот совет за одржлив развој насловена како „Унапредување на климатската акција во Република Северна Македонија “, на која се разгледуваа можностите за засилена климатска акција, преку воспоставување на поцврста соработка со Зелениот климатски фонд (ЗКФ). На седницата учествуваа и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, постојаниот координатор на агенциите на ООН во државата, Росана Дужак, високата претставничка од регионалната канцеларија на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) Танија Сантинавез, како и повеќе од сто други претставници на релевантни државни институции, владини агенции, локалната самоуправа, граѓанското општество, приватниот сектор, научната фела и меѓународната заедница. 

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна