Почетна

Вицепремиерот Анѓушев За енергетските реформи Во Земјата – Република Северна Македонија квантен скок

18 февруари 2019

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, присуствуваше на свеченоста на која беше одбележена 97-мата годишнина на Стопанската комора на Македонија, најдолговечната комора во земјата.

English

Вицепремиерот Aнѓушев, Директорот на ФИТР Деспотовски и Директорот на ДТИРЗ Младеновски на презентација на електричното возило ЗАС Г20: Владата дава силна поддршка за реализација на креативни проекти

16 февруари 2019

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски присуствуваа на презентација на електричното возило ЗАС Г20, производ од проектот „Замена на мотор со внатрешно согорување на класичен автомобил Фиќо, со електричен мотор“, на компанијата ББ Класик карс, добитник на грант од ФИТР.

English

Владина делегација на средба со Деловниот совет на Турција - Северна Македонија: Да го зголемиме потенцијалот на економска соработка со Р. Турција преку поврзување на бизнисите

13 февруари 2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан денеска остварија средба со делегација на Деловниот совет Турција - Северна Македонија при Бордот за надворешно економски односи која беше предводена од претседателот на советот, Билал Кара.

English

Вицепремиерот Анѓушев и Министерот Филипче на средба со IFC во Белград – подршка од IFC за реализација на крупни инфраструктурни проекти

7 февруари 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, денес во Белград се сретнаа со директорот на регионалната канцеларија на Меѓународната финансиска корпорација за Централна и Југоисточна Европа (IFC-International Finance Corporation), г-дин Томас Лубек, со кого разговараа за можностите за поддршка од страна на IFC, дел од групацијата на Светска Банка, за реализација на крупни инфраструктурни проекти во енергетиката и во здравствениот сектор.

English

Вицепремиерот Анѓушев во работна посета на СР Германија – силна германска поддршка за поинтензивен економски раст и создавање реална и одржлива економија

06 февруари 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, како копретседавач на Мешовитиот управувачки комитет помеѓу нашата земја и СР Германија, денес реализира еднодневна посета во Берлин. 

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна