Почетна

Усвоени измените на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица – Мерката „Викенд без ДДВ“ ќе се реализира на 10, 11 и 12 октомври

9 октомври 2020


„Законот за изменување и дополнување на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физички лица денеска е усвоен на седница на Собранието на Република Северна Македонија и со тоа се овозможува практичната имплементација на мерката „Викенд без ДДВ“, која ќе се спроведе во претстојниот продолжен викенд, односно во деновите 10, 11 и 12 октомври“, соопшти вршителот на должност директор на Управата за јавни приходи,  
Фарук Омери.

Undefined

Започнува имплементацијата на четвртиот пакет економски мерки – Развојната банка на Република Северна Македонија објави јавен повик до компаниите за продолжување на грејс периодот за отплата на бескаматните кредити од Ковид 1 линијата

8 октомври 2020

Во интерес на развојот на економијата и правовремено известување на бизнис секторот и целокупната јавност, би сакале да известиме дека Развојната банка на Република Северна Македонија на својата веб-страница објави јавен повик, со кој се понудува можност на компаниите-корисници на кредити од првата бескаматна кредитна линија Ковид 1, да поднесат барање за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата за дополнителни три месеци.

Undefined

Од свечената седница на Владата со комесарот Вархеји: Извештајот на Европската комисија и Економско-инвестицискиот пакет за Западен Балкан, најавуваат нова ера за успешно спроведување на реформите

7 октомври 2020


Владата на Република Северна Македонија денеска одржа свечена седница на која комесарот за соседство и проширување на Европската комисија Оливер Вархеји ги презентираше Годишниот извештај на Европската комисија за нашата земја и Економско-инвестицискиот пакет на ЕУ за Западен Балкан.

Undefined

Од 9-тата седница на Владата: Одлука за патување на државјаните на Северна Македонија, Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина без меѓусебна обврска од негативен ПЦР тест

6 октомври 2020


Врз основа на координацијата со министерствата за здравство од регионот, Владата на Република Северна Македонија на денешната 9-та седница донесе одлука да се овозможи непречен влез на странските државјани од Република Србија, Република Косово, Република Црна Гора и Босна и Херцеговина, без приложување медицинска потврда со негативен RT PCR SARS CoV-2 тест.

Undefined

Pages

Subscribe to RSS - Почетна