Почетна

Вицепремиерот Битиќи на средба со јапонскиот амбасадор Савада – Билатералните односи помеѓу земјите се на задоволително ниво, има голем потенцијал за унапредување на економската соработка

14 септември 2021


Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денес оствари средба со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. г. Хиронари Савада, со кого разговараа за економската соработка помеѓу двете земји и потенцијалите за истата да се интензивира и понатаму.

Undefined

Националната развојна стратегија 2021 - 2041 ќе даде јасна визија за сигурна иднина за нас и нашите деца

13 септември 2021


Фатмир Битиќи, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Нарине Сахакјан, постојана претставничка на УНДП и Росана Дуџак, постојан координатор на ОН во Република Северна Македонија денеска одржаа средба со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски за усогласување на единствен пристап кон изготвување на документот за долгорочната развојна стратегија на Република Северна Македонија.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи на „Енергетскиот форум на Југоисточна Европа“: Северна Македонија станува енергетски хаб во Западен БалканБи сакал да упатам благодарност до организаторите: Американско-грчката стопанска комора (АМЧАМ Грција) и Асоцијацијата за енергетска економија на Грција, како и на ко-организаторите на овој значаен форум, Амбасадата на САД и Атлантскиот совет, за упатената покана и можноста да бидам дел од овој панел на кој ќе зборуваме за значајноста на енергетското поврзување на земјите од нашиот регион.

Во последните неколку години ги поставивме енергетските политики во Република Северна Македонија на стабилни основи. Тие гарантираат безбедно и стабилно снабдување со енергенси, но и диверзификација при снабдувањето, кои се базирани на чиста-зелена енергија и кои ќе овозможат одржлив раст на економијата на нашата држава.

Undefined

Владата прогласи тридневна жалост за несреќата во Ковид центарот во Тетово и ја прифати понудата од сојузничките земји за обезбедување странски експерти за истраги при експлозии и пожари

9 септември 2021


Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот ковид центар во болницата во Тетово, и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на Република Северна Македонија на денешната вонредна седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава.  

Undefined

Заев: Ги славиме придобивките од независноста и историјата којашто денес ја пишуваме сите ние заедно – нека ни се вечни самостојноста и државноста

8 септември 2021


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев се обрати на централниот дел од свечената програма по повод одбележувањето на 30-годишнината од независноста на нашата земја.

Undefined

Pages

Subscribe to RSS - Почетна