Почетна

Заменик претседателот на Владата на РСМ Анѓушев: Индустрискиот раст во јануари од 2019 година од над 12%, дава оптимизам дека економијата ќе расте со побрза динамика годинава

6 март 2019

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, на трибината „Силна економија – Шанса за сите“  со граѓаните во Кавадарци, потенцираше дека одржливиот економски развој на земјата се реализира на три столба: владеење на правото, политичка стабилност и сигурност на државата, како и на мерките на Владата за поддршка на развојот на компаниите.  Притоа, тој кажа дека потпишувањето на протоколот за членство во НАТО, придонесува за повисоко ниво на безбедност, односно сигурност на инвестициите, со што  во 2018 нивото на странски инвестиции  достигна рекордни 624,5 милиони евра, што е за 267% повеќе во однос на просекот на странски инвестиции во периодот од 2010-2017 година.

English

Потпишани договорите за инвестицискиот оглас за државно земјиште под закуп, 11 милиони евра нови инвестиции во земјоделството

5 март 2019

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа настан на кој се потпишаа првите договори од инвестицискиот оглас за доделување под закуп на државно земјоделско земјиште над 3 хектари со агробизнисмени и земјоделци.  Она по што се разликува овој оглас од претходните е што се работи за оглас кој што освен за подигање на насади, е наменет и за инвестиции во земјоделството и руралниот развој. Конкретно, на локациите за кои што денеска се склучија договори освен примарно производство, ќе се градат и преработувачки капацитети од различни земјоделски гранки, како винарници, кланични капацитети, оранжерии, преработувачки капацитети за овошје и зеленчук и друго. 

English

Вицепремиерите Анѓушев и Османи на средба со Филип Рикер, идниот американски помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања – Република Северна Македонија е на вистински пат за полноправно членство во НАТО и ЕУ

4 март 2019

Вицепремиерите за економски и за европски прашања, д-р Кочо Анѓушев и д-р Бујар Османи се сретнаа со Н.Е. Филип Рикер, идниот американски помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, кој во моментов ја извршува функцијата цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда на воените сили на САД, а во период од 2008-2011 година ја извршуваше функцијата на Амбасадор на САД во Скопје.

English

Вицепремиерот Анѓушев, министерoт Сугарески и директорот на МЖ Инфраструктура Асани, на увид на пругата Куманово-Бељаковце: Интензивирана е изградбата на првиот дел од пругата кон Бугарија, до крај на годината ќе биде завршена

2 март 2019

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП МЖ-Инфраструктура, Ирфан Асани, денеска, извршија увид во изградба на првата фаза на пругата кон Република Бугарија, делницата Куманово – Бељаковце. 

English

Премиерот Заев и владина делегација во посета на Алкалоид АД Скопје: Поддршката на македонските компании важна е за економскиот раст

1 март 2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заменикна претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за здравствоВенко Филипче и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на бизнис климата за домашните претпријатија Зоран Шапуриќ, денеска беа во посета на најголемата компанија од фармацевтската индустрија „Алкалоид АД Скопје“, кадешто остварија средба со директорот Живко Мукаетов и со дел од менаџментот на компанијата, и ги посетија производствените капацитети „ПЦ Фармација“ и „Институтот за истражување и развој“, и по завршување на предвидените активности дадоа изјави за медиумите.

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна