Почетна

Вицепремиерката Царовска на средба со директорот на Светска Банка Мантованели

10 јануари 2020


Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, оствари средба со директорот на Светска Банка задолжен за Северна Македонија и Косово, г. Марко Мантованели.

Заев: Заедно со првата фабрика која веќе го започна пробното производство, американската компанија ДУРА ќе изгради уште две фабрики и вкупно ќе вработува 1000 наши граѓани

28 декември 2019


Како круна на нашите успешни економски политики, имаме да ви соопштиме една исклучително добра вест: Една од најмоќните компании во автомобилската индустрија, компанијата ДУРА Аутомотив Системс донесе одлука да започне две нови инвестиции во нашата земја, и со тоа само оваа компанија, која веќе има една фабрика во ТИРЗ 2 Бунарџик, во нашата земја ќе има вкупно три модерни капацитети во кои со најнова технологија ќе се произведуваат компоненти за најголемите светски автомобилски компании, соопшти претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на прес-конференцијата на која говореа и заменик претседателот во Владата задолжен за економските ресори, Кочо Анѓушев, и директорот на Дирекцијата за технолошки и индустриски развојни зони, Александар Младеновски.

Заев: Во компаниите што добија поддршка преку ФИТР приходите се пораснати за 50 отсто, нето добивката за вртоглави 64 отсто, а бројот на вработени е зголемен за 27 отсто

27 декември 2019


Во 2019 година во Фонд за иновации и технолошки развој пристигнале дури 487 апликации за поддршка, што е тројно повеќе од првиот повик во 2015 година кога беа пријавени се 158 апликации. Владата го следеше зголемениот интерес и Буџетот за поддршка на иновации од 1,2 милиони евра поддршка во 2015 година, во 2019 година изнесува дури 11.2 мил евра, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев на презентацијата на работата на ФИТР во 2019 и на кампањата „Креираме успешни приказни“, на која говореа и заменик претседателот во Владата задолжен за економските ресори, Кочо Анѓушев, и директорот на ФИТР, Јован Деспотовски.

Вицепремиерот Анѓушев, министерот за образование Адеми и швајцарската амбасадорка Сутер на конференција за образование – Потребно е поголемо вклучување на приватниот сектор во стручното образование

18 декември 2019


Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, министерот за образование и наука, д-р Арбр Адеми и амбасадорката на Швајцарија, Н.Е. г-а Сибил Сутер, учествуваа на конференцијата „Вклучување на приватниот сектор за квалитетно стручно образование на идната работна сила“, дел од Проектот за образование за вработување во Северна Македонија, поддржан од Швајцарската агенција за развој и соработка.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна